Evlink, Schneider, EVlink Smart Wallbox - 22 kW - Connected cable T2 - RFID, [EVB1A22PCRI],
SKU: EVB1A22PCRI click to copy
Product condition: New and original packaging. With 18 Months Warranty.
EVB1A22PCRI schneider
+ Shipping
Bulk order possibility | Bulk discounts apply
Qty
1-4 pieces
5-9 pieces
10+
Price
Contact us
Available on Pre-Order
Available on backorder
Fast Turnaround Guarantee
We usually respond to quote requests within 2 hours during business hours
  • How does it work?
  • How does it work?
🔐 Secure Shopping and Payment
✅ Global Corporate Partner
Instant Stock and Delivery
✅ Secure Business Transactions
✅ Bulk Purchase Prices
✅ Global Corporate Partner
✅ %99 Memnuniyet Garantisi
Technical Data
  • Manufacturers: Schneider
  • Ref: EVB1A22PCRI
  • Country of origin: DE
Description
EVB1A22PCRI
EVlink Smart Wallbox
The charger is supplied factory-set for 22kW, 32A output. Access control is via an RFID badge.
Service inquiries can be made here.
Output plug type T2
Cable length 4.5m
Number of outputs 1
Wall or pedestal mounting
Supply voltage 380 - 440V AC 50/60Hz
Max. power 22kW, 32A
RS485 for Modbus
3x RJ45 for Ethernet LAN connection
Degree of protection IP54
Dimensions 480x330x170mm